Otyłość – choroba cywilizacyjna

otylosc

Otyłość – choroba cywlizacyjna 

Otyłość to bardzo skomplikowana i jedna z najgroźniejszych chorób przewlekłych XXI wieku.  Do jej powstania może przyczynić się wiele czynników tzw. środowiskowych, czyli nieprawidłowe odżywianie i mała aktywność ruchowa, a także psychologicznych i metabolicznych oraz hormonalnych. O otyłości mówimy wtedy, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20 proc. całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25 proc. u kobiet. Z badań przeprowadzonych przez Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego w 2016, wynika że około 60 % dorosłych Polaków zmaga się z nadwagą lub otyłością. W chwili obecnej, to co powinno nas niepokoić to, to stale zwiększający się odsetek dzieci z nadwagą i otyłością. Wskazują na to liczne międzynarodowe badania, którymi objęto Europę, w tym Polskę. Wynika z nich, że masę ciała powyżej normy ma nie tylko rosnący odsetek nastolatków, ale także dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz przedszkolnym.

Otyłość i jej skutki.

Nadmiar tkanki tłuszczowej nie należy oceniać tylko w kategoriach estetycznych. Należy sobie uświadomić, że jest to patologia grożąca zaburzeniami metabolicznymi prowadzącymi do rozwoju wielu chorób. Nie tylko sama otyłość jest dużym obciążeniem dla naszego organizmu z powodu konieczność ciągłego noszenia ze sobą dużego ciężaru (to tak jakbyśmy każdego dnia nosili ze sobą dwa lub trzy wiadra pełne tłuszczu), ale o wiele niebezpieczniejsze są zaburzenia fizjologiczne, do których pośrednio doprowadza. definiuje się jako wartość BMI (ang. body mass index) równą 30 kg/m2 lub więcej. Nadmiar tkanki tłuszczowej wywołuje niekorzystne efekty metaboliczne, prowadzące do rozwoju miażdżycy, cukrzycy typu 2 oraz niektórych nowotworów. U osób otyłych obserwuje się spadek stężenia leptyny – tzw. „hormonu sytości”, który odpowiada m.in. za utratę apetytu po spożytym posiłku. Opisywane właściwości leptyny sprawiają, że ta cząsteczka jest obiektem intensywnych badań nad leczeniem otyłości.

Konsekwencje otyłości – choroby

Z przeprowadzonych badań prowadzonych w ostatnich latach, wyodrębniono choroby, które są konsekwencją otyłości. 

  • stany przedcukrzycowe
  • insulinoodporność
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia hormonalne
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek
  • nowotwory
  • żylaki
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa
  • zespół bezdechu sennego
  • refluks
  • zaburzenia snu
  • depresja
  • kamica pęcherzyka żółciowego

Jak leczyć otyłość?

Otyłość to złożona choroba przewlekła, jak już wspomnieliśmy a do jej powstania może przyczynić się wiele czynników. Dlatego zanim zdecydujemy się podjąć jakiekolwiek kroki z walką nadmiaru masy ciała, warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem. Konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny otyłości. 

Dlaczego to takie ważne? Otóż aby zredukować masę ciała, trzeba spożywać mniej kalorii niż tego potrzebuje organizm. Ilości te mogą różnić się w zależności od jego wieku, sprawności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy, zaawansowania otyłości i innych schorzeń. Dlatego prawidłową ilość kalorii, które może dziennie zjadać konkretna osoba z nadwagą lub otyłością, aby uzyskać korzystny efekt leczniczy powinien ustalić lekarz w porozumieniu z dietetykiem. To samo dotyczy aktywności ruchowej. Jej rodzaj i „dawkowanie” powinny być dopasowane do stanu zdrowia, kondycji fizycznej i stopnia zaawansowania otyłości u każdego chorego oddzielnie. Takie zalecenia również powinien ustalić lekarz wspólnie z fizjoterapeutą.