Reumatolog – kiedy warto się wybrać

Reumatolog - Żołynia Łańcut Leżajsk

Reumatolog – Żołynia / Łańcut / Leżajsk 

Często myślimy że bóle stawów, mięśni oraz kości dotyczą tylko osób starszych. Jak się okazuje cierpią na nie także  młodzi ludzie. Dowiedz się kiedy i dlaczego warto przy takich dolegliwościach udać się do reumatologa. 

Jakimi schorzeniami zajmuje się reumatolog

Reumatolog to lekarz medycyny specjalizujący się w leczeniu dolegliwości i schorzeń reumatycznych kości i stawów oraz chorób zapalnych tkanki łącznej.  Pomocy u reumatologa szukać powinni też pacjenci z przewlekłymi stanami zapalnymi tkanki łącznej i schorzeniami takimi jak toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa, zapalenie skórno-mięśniowe, zapalenie wielomięśniowe i przewlekłe niezakrzepowe zapalenie naczyń. Reumatolog zajmuje się również leczeniem osteoporozy, sarkoidozy oraz fibromialgii. 

Jak wygląda wizyta u reumatologa?

Wizyta u reumatologa rozpoczyna się od wywiadu. Lekarz pyta o dolegliwości: kiedy się pojawiły, jak długo trwają, a także jaki mają charakter, jak również o choroby przewlekłe, przyjmowane leki, występowanie schorzeń reumatycznych w rodzinie. Warto zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań (np. krwi).

Reumatolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem może zlecić szereg różnych badań diagnostycznych – zależy to od indywidualnego przypadku. Może to być morfologia krwi i badanie moczu, jak również inne specjalistyczne badania takie jak USG czy tomografia komputerowa. Najważniejszym badaniem dla lekarza reumatologa jest badanie RF, czyli poziomu czynnika reumatoidalnego. Na podstawie wyników badań oraz wywiadu z pacjentem reumatolog dobiera odpowiednią metodę leczenia.

Terapia jest uzależniona od konkretnej choroby. Zwykle jest długotrwała, polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Reumatolog wykonuje także punkcje, iniekcje, blokady. 

Jak przygotować się do wizyty u reumatologa?

Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji reumatologicznej, pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne dla nas informacje.  Dlatego zanim wybierzesz się do reumatologa warto przygotować sobie:

  • Aktualne wyniki badań
  • Wykaz stosowanych leków
  • Historię przebiegu choroby

Nie zwlekaj z wizytą u reumatologa. 

Jeżeli cierpisz na dolegliwości stawów lub podejrzewasz u siebie chorobę, nie zwlekaj z wizytą u lekarza reumatologa. Zatrzymanie postępów choroby lub złagodzenie jej skutków możliwe jest w przypadku szybkiej diagnozy. Dlatego też im szybciej skorzystasz z wizyty u specjalisty, tym większa szansa na zatrzymanie szybkiego postępu choroby. Mając jednak na uwadze niewystarczającą liczbę lekarzy reumatologów w porównaniu do liczby pacjentów chorujących na dolegliwości reumatyczne, pamiętaj, aby odpowiednio się do tej wizyty przygotować. 

Zarejestruj się na na wizytę