USG tarczycy – badanie ultrasonograficzne tarczycy

USG TARCZYCY W ANTMED

USG tarczycy w Centrum Medycznym ANT-MED

Badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy to najprostsza i najmniej inwazyjną metodą badania tarczycy. Dzięki badaniu USG tarczycy jesteśmy wstanie określić wielkość, rozmiar, kształt, położenie i strukturę tego gruczołu, a także stwierdzić, czy są obecne guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie można wykryć podczas badania tarczycy dotykiem.

 

W momencie kiedy lekarz wykryje niepokojące zmiany, wykonuje się biopsję tarczycy, która polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Następnie jest on przesyłany do patologa. Takie badanie laboratoryjne pozwalają odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy.

USG tarczycy – wskazania do badania

USG tarczycy zazwyczaj zleca lekarz w przypadku wykrycia powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem. USG tarczycy jest wskazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe (rozpoznanie nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy). W celach profilaktycznych USG tarczycy należy wykonywać co kilka lat, optymalnie przynajmniej co trzy lata. Wczesne wykrycie nowotworu złośliwego tarczycy daje około 90 procent szans na powrót do zdrowia. Osoby które są obciążone dziedzicznie rakiem tarczycy, badanie USG tego narządu powinno się wykonywać raz na rok, najrzadziej raz na dwa lata.
Wskazaniem do częstszego niż profilaktyczne badania USG tarczycy jest również przebyta radioterapia, także w przypadku leczenia tą metodą innych nowotworów niż rak tarczycy. Szczególnie o profilaktykę w postaci regularnego wykonywania USG tarczycy powinni dbać pacjenci, w przypadku których radioterapia wykonywana była w okolicy szyi.

USG tarczycy – jak się przygotować do badania?

Do badania USG tarczycy nie trzeba się przygotowywać. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania USG lub scyntygraficzne tarczycy, a także badania poziomu hormonów tarczycy, pacjent powinien mieć ich wyniki przy sobie. USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, które trwa kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej głowicę USG. Uzyskany dzięki niej obraz pokazywany jest na monitorze. 

 

Jak przebiega biopsja tarczycy

Zabieg wykonuje się cienką igłą, grubości od 0,4-0,6 mm. Fachowo nazywa się ona BACC czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana pod kontrola USG. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.